Sympatykom aktywnego wypoczynku, miłośnikom przyrody, odkrywcom ciekawych zakątków kraju oraz miejscowej kuchni przedstawiamy bogactwo regionu!
MAPA TURYSTYCZNA ONLINE RAJGRÓD
- Najbliższa okolica:
Rajgród(5km) : Choć administracyjne nasz ośrodek znajduje się w Rajgrodzie, do jego centrum należy kawałek podjechać samochodem, rowerem lub wybrać się na dłuższy spacer.
To tutaj mogą Państwo znaleźć niezbędne sklepy (w tym większe np. Biedronka), aptekę i bankomat.
Jednak oprócz tych praktycznych informacji nie możemy nie wspomnieć o tym, co w Rajgrodzie warto zobaczyć.
Góra zamkowa to najstarsza część miasta, zachęcamy do wejścia na samą górę, na trawniku można urządzić bardzo przyjemny piknik, szczególnie o zachodzie słońca. Góra nie jest wysoka, na szczyt prowadzą schody, a widok na panoramę jeziora jest bardzo malowniczy.
U stóp góry znajduje się plaża miejska, a na jej zboczu amfiteatr.
zabytki Rajgród : https://www.umrajgrod.pl/TURYSTYKA/Atrakcje-turystyczne-i-zabytki.html#tresc
okolica Rajgród : https://www.umrajgrod.pl/TURYSTYKA/Walory-turystyczne-Rajgrodu.html#tresc
Przez Rajgród przepływa rzeka Jegrznia, którą organizowane są spływy kajakowe.
- Smaki Podlasia:
Przez żołądek do serca, dzięki temu wielu Gości z całej Polski tak chętnie wraca na Podlasie! Pewnie słyszeli już Państwo o naszych słynnych kartaczach serwowanych co sobotę, ale region ma o wiele więcej do zaoferowania. To tu przenikają się kuchnie wielu kultur: polskiej, żydowskiej, tatarskiej, białoruskiej, rosyjskiej, a nawet bałkańskiej!
Co zatem polecamy?
Kuchnia podlaska: kartacze (zwane też cepelinami), kiszka, placki i babka ziemaczana, chłodnik, a gdy miejsca w brzuchu zabraknie, do domu można zabrać ze sobą ser koryciński, na deser zaś sękacz, marcinek, a z napoi kwas chlebowy, podpiswek i… bimber!
Kuchnia żydowska: czulent (rodzaj gulaszu), kugel (rodzaj zapiekanki ziemniaczanej), cymes (potrawa słodka, głównie z marchwi, suszonych śliwek i jabłek, ale może występować także w wersji z ziemniakami, innymi warzywami, mięsem oraz różnymi suszonymi owocami)
Kuchnia tatarska: pierekaczewnik (zapiekane ciasto z nadzieniem, słodkim lub słonym), czebureki (smażone pierogi), kołduny (małe pierogi z mięsem)
Kuchnia białoruska i rosyjska: soljanka (aromatyczna zupa na bazie ryb lub mięsa, z dodatkiem oliwek, cytryny, ogórków), bliny (rodzaj placków ziemniaczanych), pielmieni (małe pierogi), syrniki (małe placuszki twarogowe), ucha (zupa rybna)
Kuchnia bałkańska: buza (bezalkoholowy, fermentowany napój na bazie kaszy jaglanej)
- Spływy kajakowe i rejsy statkiem
Spływy kajakowe Czarną Hańczą, Rospudą, Biebrzą, Kanałem Augustowskim to bezkonkurencyjny sposób na relaks wśród pięknej przyrody dla małych i dużych.
W każdym przypadku mogą Państwo wybierać spośród różnej długości i trudności tras. Początkującym i osobom z dziećmi polecamy krótsze spływy jednodniowe, zaś zaprawionym fanom dłuższe wycieczki.
Spływy Kanałem Augustowskim, Czarną Hańczą, Rospudą: wigry24.pl
Spływy Biebrzą: dolinabiebrzy.pl
Dla tych, którzy na co dzień mają wystarczająco wysiłku fizycznego polecamy rejsy statkiem po jeziorach i Kanale Augustowskim.
Informacje: zeglugaaugustowska.pl
- Biebrzański Park Narodowy, Rezerwat Czerwone Bagno (20km do miejscowości Grzędy) i Carska Twierdza Osowiec(40km)
Biebrzański Park Narodowy to największy, a za razem najdzikszy park narodowy w Polsce. Jego sercem jest 160-kilomertowa rzeka Biebrza, tworząca ogromne rozlewiska, to właśnie tu warto obserwować ptaki. Oprócz tego wizytówką parku są rozległe bagna i łosie. No i nie zapomnijcie Państwo o zabraniu lornetki!
Rezerwat Czerwone Bagno: Przez rezerwat prowadzi 5 znakowanych szlaków turystycznych oraz 700-metrowa ścieżka dydaktyczna kończąca się platformą widokową, z której podziwiać możemy panoramę „Czerwonego Bagna”. Dwa spośród szlaków są oznaczane jako trudne. Jednak trud przebycia ich jest w stanie zaowocować niezwykłymi przeżyciami, np. spotkaniem łosia. Każdy z traktów w rezerwacie zaczyna się od leśniczówki Grzędy w pobliżu Woźnejwsi.
Informacje: atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-turystyczne/rezerwat-czerwone-bagno-i-grzedy
Carska Twierdza Osowiec:na jej terenie znajduje się siedziba parku, nigdy nie zdobyta twierdza składa się z 4 fortów, których zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem.
Informacje i regulamin parku: biebrza.org.pl
- Wigierski Park Narodowyi zabytkowy klasztor w Wigrach (70km)
Poza bogatą przyrodą i pięknym krajobrazem na terenie Wigierskiego Parku Narodowego można zobaczyć pamiątki kultury materialnej. Na szczególną uwagę zasługuje zespół poklasztorny w Wigrach oraz zachowane w niektórych wsiach obiekty drewnianego budownictwa ludowego oraz zabytki techniki.
Informacje i regulamin parku: wigry.org.pl
Zabytkowy Klasztor Kamedułów w Wigrach: Wzgórze wigierskie- tu przyroda głośno przemawia jednym głosem z historią. Wzgórze wigierskie, to miejsce które odwiedzali wielcy królowie od Władysława Jagiełły zaczynając a na Janie Kazimierzu kończąc, to tu przybywali wielcy architekci, malarze, poeci. A tych mniej zainteresowanych historią na pewno zaspokoją malownicze widoki.
Informacje: fundacja.wigry.pro
- Mosty w Stańczykach: Akwedukty Puszczy Rominckiej(100km)
Wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej. Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce.
Informacje: mazury.info.pl/stanczyki
- Augustów: miasto Beaty z Albatrosa (30km)
Jest najstarszym miastem Suwalszczyzny. Położony między jeziorami: Necko, Białe, Studzieniczna i Sajno, z trzech stron otoczony lasem.Legendy wiążą powstanie Augustowa z pierwszą schadzką Króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, który dla jej upamiętnienia założył tu miasto.
To tutaj znajduję się znana z piosenki Janusza Laskowskiego restauracja Albatros, przed którą można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze sławną Beatą.
Informacje: augustow.pl
- Ełk: retro podróż wąskotorówką(35km)
Ełk, malowniczo położony nad Jeziorem Ełckim i rzeką. Turysta w Ełku na brak atrakcji narzekać nie może: plaża, jezioro, restauracje, promenada, kino, starówka i wiele więcej.
Informacje: www.elk.pl
Ełcka Kolej Wąskotorowa:Trasa stuletniej Ełckiej Kolei Wąskotorowej prowadzi przez malownicze mazurskie tereny, między jeziorami: Selment Wielki i Regielskie. Podczas nieśpiesznej podróży kolejką goście mogą podziwiać piękną i dziką przyrodę, która zostanie na długo w pamięci.
Informacje: muzeum.elk.pl/kolej-waskotorowa
- Białystok: kulturowy tygiel, miasto języka Esperanto, psa Kawelina i tajemniczego hotelu Ritz (100km)
Jeśli pobyt u nas jest dość długi, a nie pochodzą Państwo z Podlasia, polecamy poświęcić jeden dzień na dłuższą wycieczkę do stolicy województwa- Białegostoku.
Miasto potrafi zachwycić swoją zielenią, klimatycznym Rynkiem Kościuszki, gdzie można spróbować praktycznie większości potraw wymienionych w zakładce „Smaki Podlasia”, zabytkami architektury drewnianej na, a przede wszystkim swoją wizytówką, czyli Pałacem Branickich wraz z ogrodami.
Pałac Branickich: Jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epok saskiej w stylu późnobarokowym – „Wersal Północy”.
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji:W zabytkowych wnętrzach pałacu można poznać tajniki medycyny, proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poczuć zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku. Możliwe jest tez zwiedzanie pałacu.
Informacje: umb.edu.pl/muzeum
Szlak architektury drewnianej: Pozostałości architektury drewnianej w Białymstoku to wspomnienie XIX i XX wieku. Do dziś najwięcej śladów tamtych czasów możemy dostrzec na Bojarach oraw w dawnej dzielnicy żydowskiej Chanajki, w pobliży Rynku Siennego. Pojedyncze drewniane budynki rozsiane są jednak po całym mieście.
Informacje: bialystok.pl/pl/dla_turystow/turystyczne_praktyczne_info/szlak_architektury_drewnianej/
Centrum im. Ludwika Zamenhoffa: język Esperanto i jego twórca centrumzamenhofa.pl
- Litwa: Wilno, Troki, Druskienniki (odpowiednio 240, 210 i 141km)
Przy okazji dłuższego pobytu na Podlasiu polecamy wycieczkę do naszch litewskich sąsiadów.
Wyjazd taki można zorganizować na własną rękę lub skorzystać z bogatej oferty biur podróży np. w Augustowie.
Warto pamiętać, że przy wjeździe na Litwę niezbędny jest paszport lub dowód osobisty.
Informacje na temat przekraczania granicy: gov.pl/web/dyplomacja/litwa
Biura podróży: augustow.pl/pl/atrakcje/wycieczki-autokarowe